ul. Smulikowskiego 4, pok. 221, II piętro, 00-389 Warszawa
 
+48 536-555-608; 22 318-91-75
 
fundacja dziecko i rodzina przykladowe zdjecie kampani
We wtorek 7 pażdziernika 2017 roku w ośrodku słowackiego Parlamentu w miejscowości Casta Papernicka ogłosiliśmy raporty z badań rodzin zastępczych w 4 krajach Porozumienia Wyszegradzkiego.
Naszymi partnerami była słowacka organizacja Usmev ako Dar, Centrum Pomocy Psychologicznej z Karviny (Czechy) i Rodzina, Dziecko, Młodziez - organizacja z Węgier. Projekt był finansowany przez Fundusz Wyszegradzki. Wyniki są niezwykle ciekawe - na razie dostępne w języku angielskim, wkrótce opublikujemy wersje polską. Badania dotyczyły całego procesu pieczy zastępczej ze szczególnym uwzględnieniem wkładu rodzin zastępczych w reintegrację dzieci z rodzinami biologicznymi.
Pierwsze podsumowania: Ciekawe rozwiązania węgierskie, gdzie plan reintegracji i kontaktów jest gotowy już przy umieszczeniu dziecka a rodziny zastępcze wyraziły najwyższą z naszej "czwórki" gotowość do współpracy z rodzinami dzieci. Godne pozazdroszczenia czeskie rozwiązania dotyczące wspierania rodzin zastępczych. Tworzenie profesjonalnych rodzin zawodowych w oparciu o personel byłych domów dziecka na Słowacji.
A co podobało się w Polsce? Chyba jednak instytucja asystentów rodziny, model gdyński, i sosnowiecki, ustawa o wspieraniu rodziny, 500+, karta dużej rodziny i niektóre rozwiązania metodyczne (dotyczące planów pomocy dziecku). Razem z nami były na konferencji Panie z Ośrodków zabrzańskiego - Izabela Adamczyk i tarnogórskiego - Jolanta Giel. Raporty z 4 krajów będą jeszcze szczegółowo analizowane i powstanie równiez porównawcza publikacja zbiorcza.
Kolejne spotkanie specjalistów z Polski, Węgier, Słowacji i Czech w ramach projektu Funduszu Wyszehradzkiego "Perspektywy rodzinnej pieczy zastępczej". Omawialiśmy wyniki badań rodzin zastępczych w 4 krajach i przygotowywaliśmy rekomendacje dla 4 rządów. Przed nami jeszcze dużo pracy! Spotkanie odbyło się w Krakowie 4-6 czerwca.
Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji "Razem dla dziecka i rodziny", która odbędzie się 19 października w Warszawie.
Konferencja podsumowuje projekt sfinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz badania wykonane wśród rodzin biologicznych, zastępczych, ośrodków pomocy społecznej i PCPR-ów dotyczące wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej.

W trakcie konferecji pokażemy wyniki badań przeprowadzone wśród rodzin zastępczych zrealizowane w ramach programu finansowanego przez Fundusz Wyszegradzki. Poza współpracownikami Fundacji wystąpi rodzina zastępcza z powiatu olsztyńskiego, będzie wypowiadać się na temat roli rodziny zastępczej w procesie reintegracji dziecka z rodziną. Oczekujemy także na wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat planowanych kierunkow zmian w systemie.

Ponadto podczas konferencji wystąpią dyrektorzy, kierownicy oraz pracownicy powiatowych ośrodków pomocy rodzinie i OPS z 4 powiatów - olsztyńskiego, nidzickiego, wołomińskiego i wyszkowskiego.

Konferencja trwać będzie od godziny 10.00 do 14.00 - w Eurocentrum Konferencyjnym przy Al. Jerozolimskich 134.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zainteresowanych prosimy o przesłanie  formularza zgłoszeniowego  na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Tym, którzy tego potrzebujuą wyślemy imienne zaproszenie. Ilość miejsc ograniczona

Pobierz  program konferencji
Dzisiaj kończy się trzydniowe spotkanie podsumowujące badania rodzin zastępczych w 4 krajach w ramach projektu "Perspektywy rodzinnej pieczy zastępczej" finansowanego przez Program Wyszegradzki. Powstaje raport i rekomendacje dla 4 rządów. Wczoraj najbardziej zadziwili wszystkich Węgrzy, którzy opisywali system, w którym dziecko do rodziny zastępczej trafia już z przygotowanym planem powrotu do domu oraz planem kontaktów dziecka z rodzina biologiczną. Rodziny zastępcze nie trwają zwykle dłużej, niż 5 lat i są zobowiązane do realizacji planu przy pomocy specjalistów. Jednocześnie w badaniu rodziny podkreślały wysoką satysfakcję z pełnionej roli.... To tylko jedno z wielu ciekawych odktyć przeprowadzonych badań. Ich wyniki zostaną przedstawione publicznie na konferencji w Casta Papernicka 7 listopada a potem udostępnione również na naszej stronie www.
Fundacja Dziecko i Rodzina zaprasza do udziału w szkoleniu przygotowującym do pracy w zawodzie asystenta rodziny Program 230-godzinnego szkolenia jest zatwierdzony decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Nr 3/2017/Ar.
Szkoła Asystentów Rodziny to  najnowsza i kompleksowa oferta szkoleniowa, poprzedzona  badaniami potrzeb rynku pracy asystenta rodziny przeprowadzonymi przez naszą Fundację.
Jest to profesjonalny i bogaty program dla osób, które chcą poznać zawód asystenta rodziny, jak również doskonalić i rozwijać swoje umiejętności, kompetencje na stanowisku asystenta rodziny. Szkolenie przygotowuje do wykonywania zadań jakie określa art.15.1 Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2016 r oraz Ustawa o wspieraniu o wspieraniu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” z dnia 4 czerwca 2016 r.
Więcej informacji na naszych stronach internetowych: http://www.fdir.pl/index.php/pl/szkola-asystentow-rodziny

Subskrybuj